„სამართლიანმა არჩევნებმა“ მმართველ და ოპოზიციურ პარტიებს შორის დისკუსიას უმასპინძლა
9 დეკემბერს, EURONEST-ის საპარლამენტო ასამბლეის პარალელურად, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ (ISFED) უმასპინძლა დისკუსიას „ქართული დემოკრატიის პერსპექტივა და 2020 წლის არჩევნები საქართველოში“. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს ევროპარლამენტარებმა და ქართული პოლიტიკური სპექტრის წარმომადგენლებმა როგორც მმართველი პარტიიდან, ასევე ოპოზიციიდან. „სამართლიანი არჩევნების“ ეგიდით გამართული ეს დისკუსია მმართველ და ოპოზიციურ პარტიებს შორის დიპლომატიური კორპუსის შუამავლობით ინიცირებული დიალოგის შემდეგ პირველი მსგავსი ღონისძიება იყო. შეხვედრა მიზნად ისახავდა პოლიტიკურ პარტიებს შორის კონსტრუქციული დიალოგის ხელშეწყობას და ქვეყანაში შექმნილი ჩიხური პოლიტიკური ვითარებიდან გამოსავლის გზებზე მსჯელობას.
„სრულად პროპორციულ საარჩევნო სისტემაზე გადასვლის დაპირების შეუსრულებლობის შემდეგ, პოლიტიკური პროცესი ერთგვარ ჩიხში შევიდა. ამ ვითარებიდან გამოსასვლელად და პარტიებს შორის ნდობის აღსადგენად მნიშვნელოვანია მმართველ და ოპოზიციურ პარტიებს შორის დისკუსია და საარჩევნო სისტემის გაჯანსაღების გზების გამოძებნა. მისასალმებელია, რომ პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები ჩვენი ევროპელი პარტნიორების თანდასწრებით კრიზისის გადაჭრის გზებზე იმსჯელებენ. 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე თანასწორი საარჩევნო გარემოს უზრუნველყოფისათვის აუცილებელია საარჩევნო სისტემაზე პოლიტიკურ პარტიებს შორის შეთანხმება და სათანადო ცვლილებებისათვის ხელისუფლების მხრიდან მზაობა“ - განაცხადა „სამართლიანი არჩევნების“ აღმასრულებელმა დირექტორმა მიხეილ ბენიძემ.
პოლიტიკური პარტიების, დიპლომატიური კორპუსისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში ბატონმა კარლ ჰარცელმა. ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის თანათავმჯდომარე, ევროპის სახალხო პარტიის წარმომადგენელი, ანდრიუს კუბილიუსი (ლიეტუვა) და ევროპარლამენტარი, სოციალისტებისა და დემოკრატების პროგრესული ალიანსის წარმომადგენელი, ნაჩო სანჩეზ ამორი (ესპანეთი). ქართველ პოლიტიკოსებს შორის დისკუსიაში მონაწილეობა მიიღეს ირაკლი კობახიძემ, გრიგოლ ვაშაძემ, სერგი კაპანაძემ, ეკა ბესელიამ და დავით უსუფაშვილმა.

On December 9, on the sidelines of the EURONEST Parliamentary Assembly, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) hosted a closed door discussion with participation of members of the European Parliament and politicians from the ruling and the opposition parties. The discussion, titled “Prospects of Georgian Democracy and 2020 Elections in Georgia,” was the first of such kind since the diplomatic corps initiated a dialogue between the ruling and the opposition parties. The event aimed at facilitating constructive engagement between the opposing sides and at offering them a platform for discussing possible solutions for the existing political deadlock.
“Failure to fulfill the promise of moving to fully proportional electoral system has pushed the political process to a deadlock. To address the situation and restore trust among political actors, it is important for both - the ruling and the opposition parties - to continue discussions and find ways for improving the election system. We welcome that political party representatives will be seeking solutions out of the ongoing crisis in the presence of our European partners. To guarantee that there is a level playing field for the 2020 Parliamentary elections, political parties should reach an agreement on the electoral system and the authorities need to stand ready for respective changes,” said ISFED’s Executive Director Mikheil Benidze.
The meeting gathered a wide array of participants, including representatives of diplomatic corps and civil society organizations. The EU Ambassador to Georgia, Mr. Carl Hartzell delivered opening remarks at the event, followed by keynote addresses of the Co-Chair of EURONEST Parliamentary Assembly, MEP Andrius Kubilius (EPP, Lithuania) and MEP Nacho Sánchez Amor (S&D, Spain). The speeches were followed by statements of Georgian politicians, including Irakli Kobakhidze (Georgian Dream), Grigol Vashadze (United National Movement), Sergi Kapanadze (European Georgia), Eka Beselia (For Justice) and Davit Usupashvili (Development Movement). The discussion ended with a Q&A session.