პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო კამპანია ფეისბუქზე საქართველოს 2021 წლის ადგილობრივი არჩევნებისთვის
საქართველოში, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მსგავსად, 2021 წლის მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებსაც თან ახლდა კოვიდ-19-ის პანდემიის გავრცელება, რაც ზრდიდა საარჩევნო კამპანიაში სოციალური მედიის როლს. საარჩევნო კონტექსტში სოციალური ქსელის მნიშვნელობაზე მიუთითებს სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების საქართველოს მოსახლეობის აგვისტო-სექტემბრის წარმომადგენლობითი კვლევის შედეგები, რომლის მიხედვითაც, ინტერნეტი და სოციალური მედია, ტელევიზიის შემდეგ, არჩევნების შესახებ ინფორმაციის ყველაზე მნიშვნელოვან წყაროდ სახელდება. მოცემული კვლევის შედეგების თანახმად, მოსახლეობის 45% არჩევნების შესახებ ინფორმაციას სოციალური ქსელებიდან კვირაში ერთხელ მაინც ან უფრო ხშირად იღებს.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება ფეისბუქზე, როგორც საქართველოში ციფრული კამპანიის ძირითად ინსტრუმენტზე, პოლიტიკური კამპანიების მონიტორინგს 2018 წლიდან ახორციელებს. 2021 წლის 2 ოქტომბრის მუნიციპალური არჩევნებისთვის ორგანიზაცია ფეისბუქზე პოლიტიკური პარტიების ოფიციალურ კამპანიასაც დააკვირდა. წინამდებარე ანგარიშში წარმოდგენილია არჩევნებში მონაწილე 13 პოლიტიკური პარტიის მთავარ ოფიციალურ ფეისბუქგვერდზე 1 სექტემბრიდან 30 ოქტომბრის ჩათვლით პერიოდში დაკვირვების მიგნებები.

Election Campaigns of Political Parties on Facebook for the 2021 Municipal Elections in Georgia
Similar to the 2020 parliamentary elections, the 2021 municipal elections were held during the Covid-19 pandemic, which increased the role of social media in the election campaigning in Georgia. The importance of the social network in the electoral context is indicated by the results of the August-September representative survey of the Georgian population by the International Society for Fair Elections and Democracy, according to which the Internet and social media are the most important source of information about elections after television. According to the survey, 45% of the population receives information about elections from social networks at least once a week (or more often).
The International Society for Fair Elections and Democracy has been monitoring political campaigns on Facebook, as the main tool of digital campaigning in Georgia, since 2018. For the October 2, 2021municipal elections, the organization also observed the official campaign of political parties on Facebook. This report presents monitoring findings on the main official Facebook pages of 13 political