ISFED-მა ხონისა და სამტრედიის მუნიციპალიტეტებში შეხვედრები გამართა
6 და 7 ოქტომბერს, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ ხონისა და სამტრედიის მუნიციპალიტეტებში ჩაატარა შეხვედრები, რომელსაც ესწრებოდნენ როგორც ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საჯარო მოხელეები, ასევე დაინტერესებული პირები.
შეხვედრებზე განხილული იქნა საჯარო მოხელეთა უფლებები და მათი დაცვის სამართლებრივი გარანტიები. დამსწრე საზოგადოებას მიეწოდა ინფორმაცია „სამართლიანი არჩევნების“ იურიდიული დახმარების მომსახურების შესახებ, რაც ითვალისწინებს საჯარო სამსახურში კონკურსებისა და ატესტაციის შედეგად, ასევე უკანონო გათავისუფლებისას დაზარალებულ პირთათვის უფასო იურიდიულ კონსულტაციას, დოკუმენტაციის მომზადებას და სასამართლოში წარმომადგენლობას.
შეხვედრის მონაწილეებმა გამოავლინეს დიდი დაინტერესება და აღნიშნეს, რომ მიესალმებიან საჯარო სამსახურში მოხელეთა უფლებების დაცვის მიზნით გადადგმულ ნაბიჯებს,  ასევე, ხაზი გაუსვეს იმას, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია სამართლიანი კონკურსების ჩატარება და კონკურსანტთა უფლებების დაცვა.
შეხვედრებზე განხილული იქნა, ასევე, საარჩევნო სისტემის რეფორმის მიმდინარეობა და მისი მნიშვნელობა. მონაწილეებს მიეწოდათ ინფორმაცია მოქმედი სისტემის უარყოფითი მხარეების და სისტემის შეცვლასთან დაკავშირებით არასამთავრობო ორგანიზაციების, ექსპერტების და პოლიტიკური პარტიების ხედვის შესახებ. მონაწილეთა დიდი ნაწილი დაეთანხმა იმ მოსაზრებას, რომ არსებული საარჩევნო სისტემა პრობლემურია. ამასთან, გამოიკვეთა ის ტენდენცია, რომ ხშირ შემთხვევაში მაჟორიტარ დეპუტატს აღიქვამენ, როგორც პირს, რომელმაც ადგილობრივი მნიშვნელობის პრობლემები უნდა მოუგვაროს მოსახლეობას, რაც გამოწვეულია უმაღლესი საკანონმდებლო და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების ფუნქციების არასწორი გაგებით.
აღნიშნული შეხვედრები იმართება პროექტის -„საჯარო მოხელეთა ულებების დაცვა პოლიტიკურად ნეიტრალური და დისკრიმინაციისგან თავისუფალი საჯარო სამსახურისათვის საქართველოში“ ფარგლებში, რომელიც ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.

ISFED held meetings in Municipalities of Khoni and Samtredia
On October 6-7, International Society for Fair Elections and Democracy held meetings in municipalities of Khoni and Samtredia for the discussion of rights of civil servants and respective legal guarantees. The meetings were attended by municipal public servants and other stakeholders.
The meeting featured presentation of ISFED’s legal aid service for provision of free legal consultations, representation and preparation of legal documents.
Participants showed great interest and welcomed steps for the protection of rights of civil servants. They also highlighted the importance of holding fair competitions and protecting rights of candidates.
The meeting also featured discussion of the ongoing electoral system reform and its importance. Participants received information about drawbacks of the existing electoral system and heard views of NGOs, experts and political parties about changes in the system. Majority of the participants agreed that the existing electoral system is problematic. In addition, it was stated that because of wrong perceptions about functions of legislative and local self-government authorities, majoritarian MPs are often perceived as officials who should take care of local problems.
The meetings are held within the project Protecting Rights of Civil Servants for Politically Neutral and Discrimination-Free Public Service in Georgia, implemented by ISFED with financial support from the Embassy of Netherlands in Georgia, with the aim of promoting protection of rights of civil servants and establishing politically neutral public service and professional civil servants