საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული სირთულეები და კანდიდატებზე ზეწოლის ფაქტები
2015 წლის 22 მაისს, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ საჯარო მოხელეთა ატესტაციისა და კონკურსების პროცესის მონიტორინგის მესამე შუალედური ანგარიში წარმოადგინა.
„სამართლიანი არჩევნები“ 2014 წლის ოქტომბრიდან, 73 დამკვირვებლის მეშვეობით  ატესტაციისა და კონკურსების პროცესებს მთელი საქართველოს მასშტაბით აკვირდება. საერთო ჯამში, ორგანიზაციამ გასაუბრების პროცესის მონიტორინგი 112 თვითმმართველ ორგანოში  განახორციელა.
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული სირთულეები
საქართველოს მასშტაბით, 61-მა თვითმმართველმა ორგანომ და 52-მა საატესტაციო-საკონკურსო კომისიამ „სამართლიან არჩევნებს“ 850 განცხადებიდან 300-ზე მეტ განცხადებაზე ინფორმაცია ხარვეზებით და დარღვევებით მიაწოდა. კერძოდ, თვითმმართველი ერთეულების 43%-მა და საკონკურსო-საატესტაციო კომისიების 68%-მა ინფორმაცია მნიშვნელოვანი ხარვეზებითა და კანონის მოთხოვნათა დარღვევით გასცა. საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული სირთულეები  37 გამგეობაში, 17 საკრებულოში და 7 მერიაში გამოვლინდა.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ინფორმაცია კონკურსებისა და ატესტაციების პროცესის საბოლოო შედეგების შესახებ „სამართლიან არჩევნებს“ 26-მა საკონკურსო-საატესტაციო კომისიამ არ მიაწოდა. აქედან, 19-მა კომისიამ აღნიშნული ინფორმაცია  პერსონალურ მონაცემად მიიჩნია, დანარჩენებმა პასუხი ორგანიზაციას საერთოდ არ მიაწოდეს ან არ ისურვეს მიზეზის დასახელება.
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ კომისიებმა და თვითმმართველმა ორგანოებმა არაკანონიერად განაცხადეს უარი საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე. ვინაიდან ადგილობრივ თვითმმართველობებში მიმდინარე საჯარო მოხელეთა კონკურსები და ატესტაციები  საჯარო ინტერესს წარმოადგენს, შესაბამისად, პროცესთან დაკავშირებული ნებისმიერი დოკუმენტაცია უნდა იყოს ხელმისაწვდომი, რათა დადგინდეს, თუ რამდენად სამართლიანად და კანონიერად მიიღო კომისიამ გადაწყვეტილებები კადრების შეფასებისა და შერჩევის პროცესში. ამ მხრივ, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია თანამშრომლობა იმ ორგანიზაციებთან, რომლებიც აკვირდებიან, აფასებენ პროცესს  და ახდენენ საზოგადოების ინფორმირებას.
გასაუბრების მიმდინარეობა
2014 წლის პირველი ოქტომბრიდან 2015 წლის 1 აპრილამდე, „სამართლიანი არჩევნები“ დააკვირდა კონკურსებისა და ატესტაციების პროცესს 52 მუნიციპალიტეტსა და 6 თვითმმართველ ქალაქში. იქ სადაც ორგანიზაციას  გასაუბრებების ეტაპზე დაკვირვების შესაძლებლობა მიეცა (14 თვითმმართველ ორგანოში ორგანიზაციას სრულად ან ნაწილობრივ შეეზღუდა დაკვირვების უფლება), პროცესი უმეტესწილად მიმდინარეობდა ორგანიზებულად, მონაწილეებს თითქმის თანაბრად ეთმობოდათ დრო და კითხვებიც ერთნაირი შინაარსისა და სირთულის იყო. თუმცა, 12  თვითმმართველ ორგანოში  (ქარელი, ბათუმი, ზესტაფონი, თერჯოლა, ხულო, ცაგერი, გარდაბანი, კასპი, ქედა, გორი, ახმეტა, თბილისი) გასაუბრებების დროს, ადგილი ჰქონდა კომისიის წევრების თუ სხვა თანამდებობის პირების მხრიდან კონკურსანტთა მიმართ მიკერძოებას, არასათანადო შეკითხვების დასმისა და სავარაუდო პოლიტიკური ნიშნით ზეწოლის ფაქტებს.
კადრების შერჩევის პროცესის შეფასება
„სამართლიანმა არჩევნებმა“  დაკვირვების შეზღუდვის და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული სირთულეების გამო, 40 თვითმმართველ ორგანოში ვერ მოახერხა კადრების შერჩევის პროცესის შეფასება.
56 თვითმმართველ ორგანოში, სადაც „სამართლიანმა არჩევნებმა“ კადრების შერჩევის პროცესი შეაფასა, კომისიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები ძირითადად ობიექტური იყო. თუმცა, 100 ვაკანტურ პოზიციაზე კომისიას უკეთესი გადაწყვეტილების მიღების შესაძლებლობა ჰქონდა.
100 შემთხვევაში, სადაც ორგანიზაციამ საკონკურსო კომისიების თუ თვითმმართველობის ორგანოების მიერ კადრების შერჩევის დროს მიღებული გადაწყვეტილებები არ გაიზიარა, რამდენიმე მნიშვნელოვანი ტენდენცია გამოიკვეთა:
• კომისიებმა და თვითთმმართველმა ორგანოებმა პოზიციები მიზანმიმართულად დატოვეს ვაკანტურად, რათა დროებით მოვალეობის შემსრულებლები ან სხვა მოქმედი თანამშრომლები დაენიშნათ. ხელახალი კონკურსები დაინიშნა იმ მიზნით, რომ დროებით მოვალეობის შემსრულებლებს, რომლებმაც ვერ გადალახეს ტესტირება პირველ ეტაპზე,  გადაელახათ ტესტირება და დანიშნულიყვნენ აღნიშნულ პოზიციებზე (ადიგენის და ხობის გამგეობები);
• კონკურსები გამოცხადდა ჩაშლილად, მიუხედავად იმისა, რომ არსებობდა არჩევანის გაკეთების შესაძლებლობა  (ამბროლაურის, ტყიბულის, ჭიათურის, ხობის, ჩხოროწყუს, ქობულეთის,ხულოს გამგეობები, ბათუმის მერია და ამბროლაურის მერია);
• კომისიას ჰქონდა მაღალკვალიფიციური კადრების შერჩევის ალტერნატივა, თუმცა არ გამოიყენა ეს შესაძლებლობა და  უფრო დაბალკვალიფიციური კადრები შეარჩია (ამბროლაურის, ბაღდათის, წყალტუბოს, ხობის, ზუგდიდის, ჩხოროწყუს, ქობულეთის, დუშეთის, ხულოს, ქედის, ჩოხატაურის გამგეობები, ბათუმის საკრებულო და ბათუმის მერია). ამასთან, ზოგიერთმა კომისიამ უპირატესობა მიანიჭა დროებით მოვალეობის შემსრულებლებს, მიუხედავად იმისა, რომ არსებობდა უკეთესი არჩევანის შესაძლებლობა სხვა კანდიდატების სახით (ბათუმის მერია, კასპის გამგეობა, ქედის გამგეობა);
• კომისიამ აიყვანა დაბალკვალიფიციური კადრები იმ პოზიციებზე, სადაც არჩევანის ალტერნატივის საშუალება არ ჰქონდა. თუმცა „სამართლიანი არჩევნები“ თვლის, რომ აღნიშნულ პოზიციებზე კომისიას კონკურსი ჩაშლილად უნდა გამოეცხადებინა, უფრო კვალიფიციური კადრების შერჩევის მიზნით (ბაღდათის, ზუგდიდის, ქობულეთის, ხულოს, კასპის  გამგეობები და ბათუმის მერია).
„სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვების შედეგები ცხადყოფს, რომ თვითმმართველ ერთეულებში კონკურსანტთა შერჩევის პროცესში კრიტერიუმების დაწესების, საჯარო ინფორმაციის გაცემის არაერთგვაროვანი მიდგომის პრაქტიკა და ატესტაცია-კონკურსების ჩატარების ზოგადი წესი, რომელიც არ შეიცავს მნიშვნელოვან დეტალებს, ნეგატიურად აისახა პროცესის მიმდინარეობაზე და დაბრკოლებები შეუქმნა ორგანიზაციას, როგორც დაკვირვების, ასევე ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კუთხით. „სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ აღნიშნულმა პრობლემებმა ეჭვქვეშ დააყენა კონკურსანტების შეფასებისა და საბოლოო გადაწყვეტილებების  ობიექტურობა და ამასთან, კონკურსანტების დიდ ნაწილში უკმაყოფილება და პრეტენზიები გამოიწვია. შესაბამისად, შეუძლებელია სრულყოფილად შეფასება, თუ რამდენად სამართლიანად და გამჭვირვალედ მიმდინარეობს ატესტაცია-კონკურსების პროცესი და არის თუ არა კომისიის მიერ მიღებული საბოლოო გადაწყვეტილებები ობიექტური.
„სამართლიანი არჩევნები“ განაგრძობს დაკვირვებას საჯარო მოხელეთა ატესტაცია-კონკურსების პროცესზე და ეტაპობრივად მოახდენს საზოგადოების ინფორმირებას პროცესის მიმდინარეობის, გამოვლენილი ტენდენციების და დაფიქსირებული დარღვევების შესახებ. „სამართლიანი არჩევნები“ გამოხატავს მზადყოფნას იურიდიული კონსულტაციით დაეხმაროს ყველა იმ ადამიანს, ვინც ფიქრობს, რომ ატესტაცია/კონკურსების პროცესში მისი უფლებები დაირღვა.

Challenges to Accessing Public Information
On May 22nd, 2015 International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented its third interim report on monitoring the process of Certification and Competition in Public Service.
Since October 2014, ISFED 73 observers have been monitoring the process of Competitions and Certification throughout Georgia. In total, organization conducted the monitoring of interviews in 112 local self-governing agencies.
Throughout Georgia, total of 61 self-governing agencies and 52 Commissions for Certification and Competition provided ISFED with the information in response to its over 300 requests out of 850 marked by errors and violations. Specifically, 43% of local self-governing agencies and 68% of Commissions for Certification and Competition issued the information with significant errors and violations prescribed by the law. Challenges to accessing the public information revealed in 37 Gamgeobas, 17 Sakrebulos and 7 City Halls.
Notably, 26 commissions refused to provide access to final results of competitions and certifications, while 19 commissions classified these results as personal information, remaining commissions did not respond to ISFED’s request at all or declined to elaborate on their refusal.
ISFED believes that the refusal of commissions and self-governing agencies to provide access to the results was illegal. Because the process of certification and competition in public service is an issue of public concern, any pertinent document must be publicly accessible. This will allow determining whether a particular commission made fair and legitimate decisions in the process of evaluation and recruitment of candidates. In this respect, cooperation with organizations monitoring and evaluation the process, and keeping the public informed is of particular importance.
Process of Interviews
From Ocober 2014 to April 2015 ISFED monitored interviews during the process of competition and certification in 52 municipalities and 6 self-governing cities. According to ISFED’s observer reports, on the most part interviews monitored by ISFED (In 14 local self-governing agencies ISFED had restrictions with observation) ran smoothly, equal time was allocated to all candidates and questions were similar in terms of their content and difficulty. Commission members were mostly positive towards the candidates. However, in 12 self-governing territories (Kareli, Batumi, Zestaponi, Terjola, Khulo, Tsageri, Gardabani, Kaspi, Keda, Gori Akhmeta, Tbilisi) commission members asked irrelevant questions, pressured and discriminated against some candidates based on their political affiliation and gender.
ISFED’s Assessment of the Process of Selection of Winning Candidates
ISFED was unable to evaluate the process of selection of public service employees in 40 self-government agencies due to restrictions of monitoring and challenges to accessing information.
In 56 self-governing agencies where ISFED analyzed the process of election, commissions were fair and objective in evaluating interviews and determining winners. However, ISFED believes that the commission could have made a better choice for 100 positions.
In 100 cases where organization disagrees with the decisions made by commissions or local self-governing agencies, ISFED found several important trends:
• Commissions and self-governing agencies intentionally left some of the positions vacant, to keep temporary appointees and other acting employees in place. Competitions were announced to be ruined even when commissions had an opportunity to choose qualified candidates; new competitions were scheduled in hopes of letting temporary appointees and other acting employees re-take tests that they had failed during the first stage of selection process (Gamgeobas of Adigeni and Khobi);
• Commission remained some positions vacant even they had the alternative of choosing the candidates (Gamgeobas of Ambrolauri, Tkibuli, Chiatura, Khobi, Chkhorotsku, Kobuleti, Khulo, City Halls of Batumi and Ambrolauri);
• Commissions had an opportunity to select highly-qualified candidates as winners but they chose not to and made decisions in favor of poorly qualified candidates ( Gamgeobas of Ambrolauri, Baghdati, Tskaltubo, Khobi, Zugdidi, Chkhorotsku, Kobuleti, Dusheti, Khulo, Keda, Chokhatauri, Sakrebulo of Batumi, City Hall of Batumi).
• Commissions selected unqualified candidates as winners when they had no other choice, instead of announcing competition as ruined and rescheduling a new one for the purpose of selecting qualified candidates (Gamgeobas of Baghdati, Zugdidi, Kobuleti, Khulo, Kaspi and City Hall of Batumi).
Results of ISFED’s monitoring suggest that problems related to the lack of criteria for selection of candidates; varying approach to providing access to public information, and broad guidelines for conducting certification and competition processes, which do not include important details, had a negative impact on the course of the process and created obstacles for ISFED both for monitoring and for accessing public information. ISFED believes that these problems raised questions about validity of evaluation of candidates and credibility of final decisions, and also led to candidates’ complaints and discontent. Therefore, thorough evaluation of transparency and fairness of the process of certification and competition, and determination of whether final decisions made by the commission are objective is impossible.
ISFED continues to monitor the process of certification and competition in public services, and will periodically update public about the course of the process, trends identified and violations detected. ISFED is ready to provide legal consultation to all individuals who believe that their rights were violated in the process of competitions and certification.
This report is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). The contents are the responsibility of ISFED and do not necessarily reflect the views of USAID, Amereican people or the United States Government.