ადგილობრივ თვითმმართველობებში, საპარლამენტო არჩევნების შემდგომი პროცესების მონიტორინგის მეორე ანგარიში
მიუხედავად იმისა, რომ 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებში კოალიცია „ქართული ოცნების“ გამარჯვებას ადგილობრივ თვითმმართველობებში პოლიტიკურ ძალთა გადანაწილებაზე გავლენა არ უნდა მოეხდინა, არჩევნების დასრულებისთანავე ქვეყნის მასშტაბით სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში ხელმძღვანელ პირთა ცვლილებების პროცესი დაიწყო. ყოფილი თანამდებობის პირები (გამგებლები, მერები, საკრებულოს თავმჯდომარეები), რომლებიც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტიკურ მხარდამჭერებს წარმოადგენდნენ, „ქართული ოცნების“ კანდიდატებმა მასიურად ჩაანაცვლეს.
ცვლილებები ადგილობრივ თვითმმართველობებში უმეტეს შემთხვევაში მოქალაქეთა საპროტესტო აქციების ფონზე მიმდინარეობდა. კერძოდ, ადგილობრივი მოსახლეობა, უმეტესად „ქართული ოცნების“ ადგილობრივი მხარდამჭერები და აქტივისტები, ადგილობრივი თვითმმართველობის ხელმძღვანელ პირთა გადადგომის მოთხოვნით საპროტესტო აქციებს მათთვის მისაღები კანდიდატურის დანიშვნის მოთხოვნით მართავდნენ. სამწუხაროდ, აქციები არაერთ შემთხვევაში უკანონო ქმედებებში, კერძოდ, ძალადობაში, გამგეობის შენობების შესასვლელების ბლოკირებაში, შენობაში შეჭრასა და საკრებულოს სხდომის ჩაშლაში გამოიხატა.
მონიტოინგის მეორე პერიოდში, ადგილობრივი თანამდებობის პირების მასიური ცვლილებების შემდგომ აქცენტი ქვედა რგოლებზე გადავიდა. ახლად დანიშნულმა თანამდებობის პირებმა საკადრო ცვლილებების განხორციელება გამგეობისა და საკრებულოს აპარატებში დაიწყეს. გათავისუფლებულთა უმეტესობა აღნიშნავს, რომ განცხადებები პირადი გადაწყვეტილებით დაწერეს, თუმცა ფიქსირდება მთელი რიგი შემთხვევები, როდესაც თანამშრომლებს განცხადებების დაწერას ხელმძღვანელი პირები სთხოვდნენ. განსაკუთრებით მასიურად დაითხოვეს სოფლის რწმუნებულები და სოფლის რწმუნებულების სპეციალისტები.

Second Report Of The Monitoring of Post-Election Processes in Local Self-Governments After 2012 Parliamentary Elections
Victory of the Georgian Dream coalition in the October 1, 2012 Parliamentary Elections should not have affected distribution of power in local self-governments, the process of replacing municipality officials ensued immediately after the elections were over. Former officials (Gamgebelis, Mayors, Sakrebulo Chairpersons) affiliated with the United National Movement were massively replaced by candidates of the Georgian Dream.
Changes in the local self-governments mostly occurred in the midst of protest rallies. In particular, local population and mostly local supporters and activists of the Georgian Dream, started staging protest rallies demanding resignation of municipal officials. Regrettably, rallies often turned illegal by expression of physical violence, invasion of buildings, disruption of meetings and blocking offices of Gamgeoba.
During the second reporting period, following mass replacement of municipal officials the focus was shifted to the lower levels. Newly appointed officials started the process of changes in Gamgeoba and Sakrebulo staff. Most of the dismissed employees state that they willingly submitted letters of resignation; however, there were also a number of cases where officials demanded employees write letters of resignation. The dismissals massively affected village trustees and specialists.