ISFED ზესტაფონის და წყალტუბოს მუნიციპალიტეტების საჯარო მოხელეებს შეხვდა
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება”  აგრძელებს რეგიონებში შეხვედრების ციკლს. 16 ოქტომბერს შეხვედრები შედგა ზესტაფონისა და წყალტუბოს მუნიციპალიტეტებში, რომელსაც ესწრებოდნენ როგორც თვითმმართველობის ორგანოების საჯარო მოხელეები და სხვა დაინტერესებული პირები.
დამსწრე საზოგადოებას მიეწოდა ინფორმაცია „სამართლიანი არჩევნებისა”  იურიდიული დახმარების მომსახურების შესახებ, რაც ითვალისწინებს საჯარო სამსახურში კონკურსებისა და ატესტაციის შედეგად, ასევე უკანონო გათავისუფლებისას დაზარალებულ პირთათვის უფასო იურიდიულ კონსულტაციას, დოკუმენტაციის მომზადებას და სასამართლოში წარმომადგენლობას.
აუდიტორია ინტერესით ეცნობოდა უფლებებისა და სამართლებრივი დაცვის მექანიზმების შესახებ მიწოდებულ ინფორმაციას.
შეხვედრებისას განიხილეს საარჩევნო სისტემის რეფორმის საკითხებიც. მონაწილეებს განემარტათ არსებული სისტემის ხარვეზები, ასევე სისტემის შეცვლასა და პროპორციულ სისტემაზე გადასვლასთან დაკავშირებით არასამთავრობო სექტორისა და პოლიტიკური სპექტრის არგუმენტები. მონაწილეთა უმრავლესობამ მხარი დაუჭირა საარჩევნო სისტემის სამართლიანობის გაუმჯობესების მიზნით წამოყენებულ მოსაზრებებს.
„სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენლები გაესაუბრნენ და შესაბამისი მასალები გადასცეს, ასევე, ადგილობრივ მოსახლეობას.
შეხვედრები იმართება პროექტის -„საჯარო მოხელეთა ულებების დაცვა პოლიტიკურად ნეიტრალური და დისკრიმინაციისგან თავისუფალი საჯარო სამსახურისათვის საქართველოში“ ფარგლებში, რომელიც ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.

ISFED met with public servants in Zestaponi and Tskaltubo Municipalities
International Society for Fair Elections and Democracy continues the cycle of its meetings in the regions. On October 16 ISFED held meetings in municipalities of Zestaponi and Tslaltubo. The meetings were attended by municipal public servants and other stakeholders.
Participants of the meetings received information about ISFED’s legal aid service for provision of free legal consultation, representation and preparation of legal documents for victims of illegal dismissals in public service, including following the process of competitions and certifications.
Participants were eager to receive information about rights of public servants and legal mechanisms for protection of these rights.
The meetings also featured discussions of issues related to electoral reform. Participants received information about drawbacks of the existing electoral system and heard views of NGOs, experts and political parties about changes in the system. Majority of the participants expressed their support for initiatives for improving fairness of the electoral system.
ISFED’s representatives also interviewed and provided materials to local population.
The meetings are held within the project Protecting Rights of Civil Servants for Politically Neutral and Discrimination-Free Public Service in Georgia, implemented by ISFED with financial support from the Embassy of Netherlands in Georgia, with the aim of promoting protection of rights of civil servants and establishing politically neutral public service and professional civil servants.