ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების არჩევის წესი არსებითად არ უმჯობესდება
6 სექტემბერს საპარლამენტო უმრავლესობის ხუთმა დეპუტატმა პარლამენტში წარადგინა კანონპროექტები, „საქართველოს საარჩევნო კოდექსსა” და „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში” შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით, რომელთა მიღების შემთხვევაშიც, კიდევ ერთხელ შეიცვლება საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) დაკომპლექტების წესი.
ინიციირებული ცვლილებები არსებითად არ აგვარებს ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების არჩევის წესში არსებულ მთავარ პრობლემებს, კერძოდ, ცესკოს წევრობის/თავმჯდომარეობის კანდიდატებს, წინა ცვლილებებით მიღებული წესის მსგავსად, კვლავ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შეარჩევს და წარუდგენს პარლამენტს, რომელსაც, თავის მხრივ, უბრალო უმრავლესობითაც შეეძლება კანდიდატების სრული ვადით, 5 წლით არჩევა. ეს ფაქტორები ცესკოს დამოუკიდებლობას ასუსტებს და საარჩევნო ადმინისტრაციაზე ერთი პარტიის გავლენის განმტკიცებას უზრუნველყოფს.
წარმოდგენილი ცვლილებების მიღების შემთხვევაში, ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრობის კანდიდატების თანამდებობაზე სრული ვადით (5 წლით) ასარჩევად პირველ კენჭისყრაზე პარლამენტის სრული შემადგენლობის უმრავლესობის (76 ხმა) ნაცვლად, პარლამენტის წევრთა 3/5-ის (90 ხმა) მხარდაჭერა გახდება საჭირო. თუ კანდიდატთა არჩევა 3/5-ის უმრავლესობით ვერ მოხდება, პარლამენტი მათ სრული ვადით არჩევას კვლავ 76 ხმით შეძლებს და ამისთვის მას ორი მცდელობა ექნება. იმ შემთხვევაში თუ კვლავ ვერ აირჩა შესაბამისი რაოდენობის ცესკოს წევრი, ცესკოს წევრის/წევრების დანიშვნის მიზნით, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე საქართველოს პრეზიდენტს გაუგზავნის ცესკოს წევრობის კანდიდატის/კანდიდატების შესარჩევ ღია კონკურსში მონაწილე პირთა სიას და შესაბამის საკონკურსო დოკუმენტაციას. საქართველოს პრეზიდენტი უფლებამოსილი იქნება, აღნიშნული სიისა და დოკუმენტაციის მიღებიდან 1 კვირაში სიაში შემავალ პირთაგან 5 წლის ვადით დანიშნოს ცესკოს იმდენი ან იმაზე ნაკლები წევრი, რამდენი წევრიც დარჩა საქართველოს პარლამენტის მიერ ასარჩევი.
საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მოპოვებასთან დაკავშირებით, ევროკომისიის მიერ გაცემული 12 რეკომენდაციიდან ერთ-ერთი საარჩევნო კანონმდებლობის რეფორმას შეეხება. ევროკომისია საქართველოსგან მოელის საარჩევნო კანონმდებლობაში ვენეციის კომისიისა და ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის (ეუთო/ოდირი) რეკომენდაციების ასახვას, რომლებიც, თავის მხრივ, გამომდინარეობს არჩევნების ჩატარების საერთაშორისო სტანდარტებისა და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკისგან. აღნიშნული რეფორმის ერთ-ერთ მთავარ ნაწილს ცესკოს დაკომპლექტება და მის მიმართ ნდობის ამაღლება წარმოადგენს. ამას მოწმობს სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების საკითხებში ევროკომისრის - ოლივერ ვარჰეის 22 ივნისის ზეპირი მოხსენებაც, რომლის მიხედვითაც, ცესკოს დაკომპლექტების წესთან დაკავშირებული 13 ივნისის საკანონმდებლო ცვლილებები უკან უნდა იყოს გახმობილი. ეს ცვლილებები „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების” მიერაც უარყოფითად იქნა შეფასებული.
კანონპროექტების განმარტებით ბარათებში ნათქვამია, რომ წარმოდგენილი ცვლილების საფუძველია სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების საკითხებში ევროკავშირის კომისრის 2023 წლის 22 ივნისს გამოქვეყნებული ზეპირი შეფასება საქართველოსთვის ევროკომისიის 2022 წლის 17 ივნისის დასკვნით განსაზღვრული 12 პრიორიტეტული ამოცანის შესრულების მიმდინარეობის შესახებ. ინიციატორთა გაცხადებული მიზნის მიუხედავად, წარმოდგენილი კანონპროექტები არსებითად არ ცვლის ცესკოს დაკომპლექტების არსებულ წესს. პარლამენტის უბრალო უმრავლესობით ცესკოს თავმჯდომარის ან/და პროფესიული წევრების არჩევის შესაძლებლობა კვლავ დარჩება, რაც საპარლამენტო უმრავლესობის მქონე მმართველ პარტიას არ შეუქმნის მოტივაციას ცესკოს პროფესიული წესით ასარჩევი შემადგენლობის შესახებ პოლიტიკურ კონსენსუსს მიაღწიოს.
ცესკოს დაკომპლექტების პროცესში კვლავ არ იქნება უზრუნველყოფილი პრეზიდენტის ინსტიტუტის არსებითი და გონივრული მონაწილეობა, რაც კანდიდატთა შერჩევის ეტაპიდან პრეზიდენტის ჩამოშორებასა და შესარჩევი საკონკურსო კომისიის პარლამენტის თავმჯდომარესთან დატოვებაში გამოიხატება. პირველ რიგში, იმის ალბათობა, რომ საპარლამენტო უმრავლესობა სამი კენჭისყრის შემდეგაც სასურველ კანდიდატს ვერ აირჩევს და პრეზიდენტს მიეცემა ცესკოს წევრების დანიშვნის უფლება, მცირეა. იმ შემთხვევაში კი თუ ეს მაინც მოხდება, პრეზიდენტის მიერ ცესკოს წევრების ერთპიროვნულად დანიშვნის უფლებამოსილება შეუსაბამოა ძალაუფლების განაწილების სამართლებრივ-პოლიტიკურ ლოგიკასთან. გარდა ამისა, ეს მოდელი ხელს არ შეუწყობს საპარლამენტო პარტიებს შორის კონსენსუსის მიღწევას და ვერ გაზრდის ცესკოს წევრების მიმართ ნდობას.
ზემოთ თქმულიდან გამომდინარე, წარმოდგენილი ინიციატივა, შესაძლოა, ჩაითვალოს მხოლოდ ფორმალურ ცვლილებად, რომელიც რეალურად აგრძელებს მმართველი პარტიის მიერ ძალაუფლების სრული კონცენტრაციის ტენდენციას და უნარჩუნებს მას გავლენას საარჩევნო ადმინისტრაციაზე.
შესაბამისად, კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, გაითვალისწინოს ეუთო/ოდირისა და ევროპის საბჭოს/ვენეციის კომისიის დასკვნები, ასევე, სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების საკითხებში ევროკომისრის რეკომენდაცია და ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების არჩევის წესი შეუსაბამოს 2021 წლის 19 აპრილის პოლიტიკური შეთანხმებით გათვალისწინებულ პრინციპებს.

The rule for electing the CEC chairperson and professional members is not improved substantially
On September 6, five parliamentary majority members submitted two draft laws to the parliament: the amendments to the Election Code of Georgia and the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia. These draft laws, if adopted, will once again change the selection rule for electing the members of the Central Election Commission of Georgia (CEC).
The initiated changes do not substantially solve the main problems in electing the CEC chairperson and professional members. In particular, the chairperson of the Parliament of Georgia, similar to the rules adopted by the previous amendments, will still select candidates for CEC membership/chairpersonship and nominate them to the parliament, which, in turn, will be able to elect the candidates for a full term of 5 years with a simple majority. These factors weaken the CEC's independence and strengthen one party's influence over the election administration.
In case of adopting the presented changes, instead of a simple parliamentary majority (76 votes), the support of 3/5 of the members of the parliament (90 votes) will be required to elect the candidates for the position of the CEC chairperson and professional members for a full term (5 years). If candidates cannot be selected with a majority of 3/5, the parliament will be able to elect them for a full term, with 76 votes, with two attempts. If a sufficient number of CEC members is still not elected, the chairperson of the Parliament of Georgia will send the list of persons participating in the open competition for CEC membership and the relevant competition documentation to the President of Georgia. Within one week of receiving the mentioned list and the documentation, the President will be authorized to appoint CEC members to the remaining or fewer vacant positions.
One of the 12 recommendations issued by the European Commission to Georgia concerning obtaining the EU membership candidate status mentions the reform of the electoral legislation. The European Commission expects Georgia to reflect the recommendations of the Venice Commission and the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) in its election legislation, which, in turn, derives from international standards and best international practices for conducting elections. One of the main aspects of this reform is the composition of the CEC and raising trust in it. This is evidenced in the June 22 oral remarks of the European Commissioner for Neighborhood and Enlargement - Oliver Varhelyi. According to the comments, the legislative changes of June 13 related to the appointment procedure of the CEC chairperson should be reversed. These changes were also negatively assessed by the International Society for Fair Elections and Democracy.
In the explanatory notes of the draft laws, it is stated that the basis of the presented change is the oral remarks of the European Commissioner for Neighborhood and Enlargement published on June 22, 2023, on the progress of implementing 12 priorities prescribed for Georgia by the June 17, 2022, assessment. Despite the declared intentions of the initiators, the submitted draft laws do not substantially change the procedure of electing the CEC members. The possibility of electing the CEC chairperson and/or professional members with a simple parliamentary majority will remain, which will not motivate the ruling party majority to reach a political consensus on candidates.
Essential and reasonable participation of the President's institute in electing the CEC members will not be ensured. This stems from removing the President from the candidate selection stage and leaving the selection competition commission to the chairperson of the Parliament. First, the probability that the parliamentary majority will not choose the desired candidate even after three votes and that the President will be given the right to appoint CEC members is low. Even if this happens, the power of the President to solely appoint CEC members is inconsistent with the legal-political logic of the separation of powers. In addition, this model will not contribute to reaching a consensus among parliamentary parties or increase trust in the CEC members.
Based on the stated, the presented initiative may be considered only a formal change, which continues the trend of the ruling party having a total concentration of power and maintaining its influence on the election administration.
Accordingly, we once again call on the Parliament of Georgia to take into account the conclusions of the OSCE/ODIHR and the Venice Commission of the Council of Europe, as well as the recommendation of the European Commissioner for Neighborhood and Enlargement, and make the procedure for electing the CEC chairperson and professional members consistent with the principles provided for in the political agreement of April 19, 2021.