სამოქალაქო ინიციატივა „გადადგი ნაბიჯი ევროპისკენ“ ევროპარლამენტის რეზოლუციას ეხმაურება
სამოქალაქო ინიციატივის „გადადგი ნაბიჯი ევროპისკენ“ სახელით გვსურს გამოვეხმაუროთ 9 ივნისს ევროპარლამენტის მიერ საქართველოზე მიღებულ რეზოლუციას და ერთი დღით ადრე გამართულ დებატებს, სადაც ყველა პოლიტიკური ჯგუფი ერთიანი იყო შეფასებაში, რომ საქართველოს მოქმედი მთავრობის პირობებში ჩვენს ქვეყანაში დემოკრატიის უკუსვლაა, თუმცა ამის მიუხედავად, ქართველი ხალხი იმსახურებს ევროპულ მომავალს.
ამასთანავე, 9 ივნისს ევროპარლამენტის პოლიტიკური ჯგუფების ლიდერებმა ერთობლივ განცხადებაში, წევრი ქვეყნების მთავრობებს 23-24 ივნისს დაგეგმილი ევროპული საბჭოს უმნიშვნელოვანესი შეხვედრის წინ მოუწოდეს, რომ ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი მიანიჭონ უკრაინას და მოლდოვას, ხოლო საქართველო ცალკე მოიხსენიეს და მიმართეს, რომ „იმუშაონ საქართველოსთვის იმავე სტატუსის მინიჭებაზე, ქართველი ხალხის ლეგიტიმური მისწრაფებების შესასრულებლად“.
ხელისუფლებამ, ანტიევროპული და ქვეყნისთვის საზიანო რეაქციების ნაცვლად, დაუყოვნებლივ უნდა წამოიწყოს ინკლუზიური პროცესი და შექმნას ძირეული რეფორმების განსახორციელებლად მოკლე დროში გაწერილი დღის წესრიგი, რომელიც რეზოლუციაში ასახული პრობლემების სწრაფ მოგვარებას უზრუნველყოფს. ასევე, გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები იმის სადემონსტრაციოდ, რომ ასრულებს ქართველი ხალხის დაკვეთას, რომლის 80%-ზე მეტი წლების მანძილზე სტაბილურად უჭერს მხარს და ცალსახად და მკაფიოდ სურს ევროკავშირში ჩვენი ქვეყნის გაწევრიანება.
ჩვენ, ჩვენის მხრივ, დაგროვილი ექპერტიზით და რეფორმების მზა კონცეფციებით მზად ვართ ხელი შევუწყოთ პროცესს, რომელიც ჩვენი ხალხის ევროპულ მომავალს და კანდიდატის სტატუსის მიღებას რეალისტურს გახდის.

Civil initiative "Step Towards Europe" responds to the European Parliament resolution
On behalf of the civic initiative "Step Towards Europe", we would like to respond to the resolution on Georgia adopted by the European Parliament on June 9 and the debates held a day earlier, where all political groups were unanimous in their assessment that, under the current Georgian government, democratic backsliding is occurring in the country.
Furthermore, in a joint statement on June 9, the leaders of the European Parliament’s political groups called on member state governments to grant Ukraine and Moldova EU candidate status ahead of a key European Council meeting on June 23-24. Georgia, however, was mentioned separately as the statement called on member states to "work for the same status for Georgia in order to fulfill the legitimate aspirations of the Georgian people."
Instead of responding with anti-European statements that are detrimental to the country, the government should immediately start an inclusive process and create a short-term agenda for fundamental reforms, which will ensure a timely resolution of the problems cited in the European Parliament resolution. The government should also take concrete steps to demonstrate that it is fulfilling the request of the Georgian people, of which more than 80% steadfastly and unequivocally support joining the European Union.
We, for our part, with the accumulated expertise and ready-made concepts for reforms, are ready to contribute to the process that will make a European future for our people and the acquisition of candidate status realistic.