\'სამართლიანმა არჩევნებმა\' წინასაარჩევნოდ ქართული გაზეთების მონიტორინგი დაიწყო
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ (ISFED) 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების წინა პერიოდში, ქართული გაზეთების მონიტორინგი დაიწყო.
15 ივლისიდან 15 ნოემბრამდე ორგანიზაცია შვიდ ქართულ გამოცემას დააკვირდება: „რეზონანსი“, „24 საათი“, „ახალი თაობა“, „ალია“, „ახალი ვერსია“, „კვირის პალიტრა“ და „ასავალ–დასავალი“.
მონიტორინგი ხორციელდება პროექტის ფარგლებში „პროფესიონალური მედია არჩევნებისთვის“, გაეროს განვითარების პროგრამისა და ევროკავშირის მხარდაჭერით.
პროექტის მთავარი მიზანია საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნების პერიოდში, პროფესიული, მიუკერძოებელი და დაბალანსებული მედია გაშუქების ხელშეწყობა, მონიტორინგის გზით.
აღნიშნული პერიოდის განმავლობაში, ISFED-თან ერთად, ქართულ ტელე, რადიო, ბეჭდურ და ონლაინ მედია საშუალებების რაოდენობრივი და თვისებრივი წინასაარჩევნო მონიტორინგს განახორციელებს: CRRC, CDI და ინტერნიუსი.
მონიტორინგზე მომუშავე ორგანიზაციებმა ტრენინგი გაიარეს ავტორიტეტულ სლოვაკურ კომპანიასთან “მემო 98″.
4 თვის განმავლობაში,  ISFED საზოგადოებას შუალედურ და საბოლოო ანგარიშებს  წარუდგენს, რომელიც ხელმისაწვდომი იქნება ვებ–გვერდებზე www.isfed.ge და www.mediamonitor.ge
ამავე პროექტის ფარგლებში, ISFED-მა 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების პერიოდშიც განახორციელა ბეჭდური მედიის მონიტორინგი, რომლის შედეგები ასევე გამოქვეყნებულია  აღნიშნულ ვებ–გვერდებზე.

ISFED Started Monitoring Georgian Print Media for the Pre-Election Period
International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) started monitoring of Georgian print media in the pre-election period for 2013 presidential elections. Between July 15 and November 15 the organization will monitor seven Georgian editions: “Rezonansi”, “24 Saati”, “Akhali Taoba”, “Alia”, “Akhali Versia”, “Kviris Palitra” and “Asaval-Dasavali”.
The monitoring is implemented within the project “Professional Media for Elections” and is supported by the United Nations Development Programme (UNDP) and the European Union (EU). The main aim of the project is contributing to professional, objective and balanced media environment during the Parliamentary and Presidential elections through the media monitoring campaign.
Together with ISFED, CRRC, CDI and Internews will also monitor Georgian TV, radio, print and online media outlets throughout the same period. Monitoring will include quantitative and qualitative components.
The Organizations that are working on the monitoring were trained by the Slovak organization \"Memo 98\".
Throughout four months ISFED will present its interim and final reports to the society that will be accessible on the following web-pages: www.isfed.ge and www.mediamonitor.ge.
Within the same project, ISFED also monitored print media during the 2012 parliamentary elections, results of which is also published on the above-mentioned web-pages.